Întrebări și răspunsuri

Sunteți interesat să vă alăturați echipei Pegasus Couriers? 


Suntem mereu în căutare de șoferi de livrare care să se alăture afacerii noastre în creștere. 

Tariful nostru pentru furgonete include asigurarea vehiculului și a curieratului, anvelope, servicii și multe altele. Cu toate acestea, nu include daunele vehiculului ? la fel ca orice altă companie de închiriere.

Aceasta este oferită șoferilor la un tarif de 210 lire sterline pe săptămână (35 de lire sterline pentru fiecare săptămână de lucru de șase zile).

Franșiza de asigurare este de 1.000 de lire sterline, iar noi oferim un plan de plată personalizat pentru a ne asigura că șoferul poate achita această sumă pe o perioadă determinată. Franșiza ar putea fi mai mare dacă aveți sub 25 de ani, peste 65 de ani sau dacă aveți 6 puncte pe permis.

Sunteți responsabil pentru efectuarea controalelor de conformitate ale dubei și pentru a vă asigura că aceasta este în stare de a circula. De exemplu, sunteți responsabil pentru verificarea nivelului de lichide, cum ar fi uleiul, AdBlue și spălătorul de ecran.

Trebuie să anunțați imediat managerul de la fața locului cu privire la orice problemă sau deteriorare a dubei.

Departamentul nostru de flotă și managerul dvs. de la fața locului vă vor asista dacă aveți probleme cu duba..

Acest lucru este relevant doar pentru deținătorii de pașapoarte sau cetățenii care nu sunt cetățeni britanici. Acesta permite unui contractant sau angajator să verifice dacă puteți lucra legal în Regatul Unit.

Dacă sunteți rezident al UE (sau din afara Marii Britanii), veți avea nevoie de un cod pentru a vă dovedi dreptul de a munci - este o cerință legală.

Puteți solicita un cod de acțiuni online, urmând link-ul de mai jos. Codul de acțiune este, însă este valabilă doar pentru 90 de zile.

Notă: Nu vă puteți dovedi dreptul de a lucra cu un cod de share pe care l-ați obținut pentru un alt motiv. Dacă ați obținut codul pentru dreptul de a închiria, avem nevoie de un nou cod pentru dreptul la muncă..

Aplicați pentru codul dumneavoastră de acțiuni aici.

Dacă sunteți proprietarul unei dube, există anumite criterii specifice pe care trebuie să le îndepliniți:

Vehiculul trebuie să aibă următoarele caracteristici:

  • Un spațiu de încărcare de cel puțin cinci metri cubi.
  • Să îndeplinească atât standardele mecanice, cât și cele de caroserie.

În calitate de proprietar-șofer, asigurările dvs. trebuie să includă următoarele:

  • Închiriere sau recompensă pentru transportul de mărfuri care nu sunt proprii
  • Mărfuri în tranzit până la valoarea de 25.000 de lire sterline.
  • Asigurare de răspundere civilă și personală până la valoarea de 5.000.000 de lire sterline.

Codul de verificare DVLA permite accesul la informații despre permisul de conducere al unui automobilist. De obicei, acesta este utilizat atunci când se aplică pentru un loc de muncă în domeniul șoferiei sau pentru un post de antreprenor și, uneori, atunci când se închiriază un vehicul. Este o practică standard să aveți acest cod la îndemână.

Puteți accesa un cod de verificare DVLA vizitând site-ul Site guvernamental și urmând ghidul pas cu pas.

Veți avea nevoie de:

  • Codul poștal de pe permisul de conducere
  • Numărul permisului de conducere
  • Numărul de asigurare națională

Codul este este valabilă doar pentru 21 de zile. 

Plățile se efectuează săptămânal, în avans. Acest lucru înseamnă că plata este întârziată cu o săptămână. Scara de plată variază în funcție de depou și de zona în care lucrați. Aceasta va fluctua între 135 și 180 de lire sterline. Managerul de la fața locului vă va putea spune care este cea mai recentă rată.

Echipa noastră financiară lucrează cu Wise pentru a efectua toate plățile. În general, managerul de la fața locului este primul care ajută un șofer cu o întrebare. Cu toate acestea, echipa financiară poate fi contactată dacă este nevoie de asistență suplimentară. Un link către detaliile lor este furnizat în Intranet, pe care toți șoferii noștri îl pot accesa.

Noi vă punem la dispoziție un card de combustibil și apoi rambursăm șoferul pentru kilometrii parcurși în interes de serviciu. Acest lucru include completarea AdBlue, spălarea de ecran și așa mai departe.

Prețul combustibilului variază în funcție de reducerile pe care ni le acordă furnizorii noștri. Clienții noștri analizează prețurile de plată a combustibilului pentru a se asigura că șoferii noștri beneficiază de cele mai bune oferte. Sistemul nostru intern de Intranet este actualizat pentru a ne asigura că șoferii noștri sunt mereu la curent.  

Acesta este un angajament cu normă întreagă. În timp ce aplicația precalculează rutele de livrare. Totuși, aceasta este flexibilă și se bazează pe volumul zilnic de colete. Ora de începere a activității șoferului depinde de depozit; totuși, de obicei, este în jur de ora 10.00.

Deși este de înțeles că aceasta este o întrebare frecventă, numărul de colete depinde de zona de livrare. Cu alte cuvinte, depinde de orașul și localitatea dumneavoastră. Cu toate acestea, regula generală este că veți primi mai puține colete de livrat cu cât distanța de deplasare este mai mare.

După ce v-a fost aprobată verificarea antecedentelor, vă vom programa formarea pentru livrare. Veți fi plătit cu 102,5 lire sterline pe zi de instruire în clasă și pe traseu. După aceasta, veți fi plătit integral.  

Instruirea în clasă durează de obicei 8 ore pe zi, timp de două zile, și se desfășoară la depozit. În plus, în unele cazuri, șoferilor li se oferă instruire la distanță.

După ce instruirea în clasă este finalizată, șoferul este trimis pe drum cu un șofer experimentat pentru a dobândi experiență practică.

Nu vă faceți griji, noi vă vom ajuta! Șoferii noștri experimentați îi iau pe drum pe începători pentru a învăța cum funcționează sistemele de livrare.

După formarea inițială, prima zi pe drum se numește traseu de pepinieră. Acesta este un traseu redus și vă asigură că nu veți fi depășit în primele zile în care veți livra singur.

În primele patru zile, veți primi 75% din volumul pachetului pentru a vă găsi echilibrul. După patru zile, acest volum va fi mărit la 85% din volumul coletului.

Toate aceste rute de grădiniță se plătesc integral.

Șoferii care desfășoară o activitate independentă trebuie să se înregistreze la biroul fiscal, numit HRMC, pentru a obține o referință unică de contribuabil (UTR). Acest lucru trebuie făcut cât mai curând posibil.

Toate plățile pentru șoferi sunt efectuate prin intermediul unei firme de contabilitate numită Wise. Cu alte cuvinte, avem nevoie ca șoferul să se conecteze la aplicația Pegasus Couriers Wise pentru a primi plata.

Trebuie să semnați toate documentele necesare pe Wise. Avem un video online și o aplicație pentru a vă ajuta.

În cazul în care nu doriți să vă plătiți impozitele, Wise oferă produse de contabilitate pentru a-i ajuta pe șoferi să se înregistreze în scopuri de TVA. Cu toate acestea, nu sunteți obligat să folosiți produsele wise.

Dacă aveți nevoie de asistență, vă rugăm să ne cereți și vă putem ajuta să vă înscrieți.

Toți șoferii trebuie să treacă o verificare a antecedentelor. Acest lucru este standard pentru majoritatea companiilor de livrare. Din păcate, nu putem accepta nicio declarație prealabilă. Echipa noastră va depune verificarea în numele dvs. pentru a accelera procesul. Costul este de 49 de lire sterline și este dedus din prima dvs. plată.

Din cauza reglementărilor privind sănătatea și siguranța, toți șoferii trebuie să poarte pantofi cu vârf de oțel și o vestă de înaltă vizibilitate în depou. Se poate furniza o vestă reflectorizantă marca Pegasus Couriers. De asemenea, vă vom furniza un breloc care trebuie să fie atașat la dumneavoastră în permanență atunci când nu vă aflați în afara vehiculului.

Vă ținem la curent cu știrile locale la Pegasus Couriers

URMĂRIȚI-NE PENTRU A FI LA CURENT CU NOUTĂȚILE:

ro_RO
Derula?i la începutul paginii