Sfaturi de top pentru a deveni un șofer de livrare excelent

furgonete de livrare în stradă

Veteranul industriei și directorul general al Pegasus Couriers, Martin Smith, oferă câteva sfaturi și sugestii despre ce trebuie să faci pentru a fi un șofer de curierat excelent. Cu peste 22 de ani de experiență în industrie, iată ce are de spus Martin despre oricine dorește să se alăture industriei de curierat:

Industria serviciilor de curierat și de livrare din Regatul Unit este înfloritoare, cu o piață în valoare de aproximativ 15 miliarde de lire sterline și se așteaptă ca aceasta să continue să crească. În ciuda provocărilor actuale legate de costul vieții, diverși factori determină această creștere. De exemplu, producătorii britanici au livrat 85 de milioane de colete direct către consumatori în 2022, iar anul acesta se preconizează o creștere de 30% la peste 110 milioane de pachete.

În plus, piața de comerț electronic din Marea Britanie va atinge 172,95 miliarde de lire sterline în 2023 și se preconizează că va depăși 249 de miliarde de lire sterline până în 2027. Alăturați-vă lumii dinamice a conducerii de curierat și faceți parte dintr-o industrie care este în creștere!

Martin Smith Pegasus Couriers Director
Directorul Pegasus Couriers, Martin Smith,

Deci, ce trebuie să facă novicii pentru a deveni mari șoferi de livrare?

Ei bine, nu există un singur răspuns, ci o serie de factori. Cu toate acestea, de-a lungul anilor, am observat că cei care lucrează în mod independent și se descurcă bine sub presiune par să iubească munca. 

Alte bune aptitudini includ servicii excelente de relații cu clienții, rezolvarea problemelor în timp ce se află în deplasare și faptul de a fi un bun șofer. Un permis de conducere valabil și curat (cu sancțiuni minime sau inexistente) este, de asemenea, un avantaj excelent pentru o carieră. șofer de livrare.

Există, de asemenea, o concepție greșită conform căreia toate șoferi de livrare trebuie să cunoască domeniile pe care le livrează. Deși este avantajos, acest lucru este opțional, deoarece, în epoca actuală, aplicațiile și navigația prin satelit sunt folosite pentru a trasa în prealabil rutele, ceea ce face livrarea mult mai simplă.

Ca în orice industrie, cei cu ani de experiență au învățat deja trucurile meseriei și au învățat cum să minimizeze timpul de livrare și să economisească combustibil. De asemenea, sunt posibile descoperirea de talente și avansarea în carieră, mai mulți șoferi de nivel superior evoluând spre roluri precum șoferi principali, formatori de șoferi, personal de sprijin, manageri pe teren și regionali ? pentru a numi doar câteva.

Dacă vă gândiți să intrați în această industrie, nu uitați că fiecare companie are un mod unic de operare. Dacă vă gândiți la o carieră la Pegasus Couriers, echipa noastră de recrutare este aici pentru a vă îndruma și a vă sprijini la fiecare pas.

Dacă vă simțiți bine într-un mediu de lucru dinamic, vă place să lucrați independent și excelați în comunicare și servicii pentru clienți, aruncați o privire la oferta noastră deschisă. șofer de livrare poziții.

Sunteți curioși să aflați cum să începeți un cariera de șofer? Nu ezitați să contactați echipa noastră pentru toate răspunsurile de care aveți nevoie.

Merită să devii un curier independent?

Imaginea unui șofer de curierat fericit pentru Pegasus Couriers. Să lucrezi ca șofer de curierat este mai mult decât o simplă slujbă - este o alegere de stil de viață. Dacă vă place să fiți pe șosea, să vedeți zilnic diferite priveliști și să aveți control asupra programului de lucru, aceasta ar putea fi alegerea potrivită pentru dumneavoastră.
Merită slujbele de șofer de curierat în Marea Britanie? (2024) Locuri de muncă pentru șoferi de curierat cu beneficii în Marea Britanie Vă gândiți la o carieră de...
ro_RO
Derula?i la începutul paginii

Luați legătura!

Aberdeen

Glasgow