Criminalitatea cibernetică în industria de curierat

Martin Smith

Martin Smith

Pegasus Couriers MD

Frauda prin curierat și cum să o stopăm. Pegasus Couriers

Industria de curierat a trecut prin multe în ultimii ani. Au existat numeroase progrese în tehnologie care au schimbat modul în care trăim și facem afaceri. Acest lucru a dus la beneficii semnificative pentru consumatori, dar și la noi oportunități de exploatare pentru escroci.
În ciuda acestor provocări, nu există nicio îndoială că platformele digitale au revoluționat industria de curierat. Acest lucru a sporit eficiența și a îmbunătățit semnificativ siguranță și fiabilitatea serviciilor de curierat.
Cu toate acestea, odată cu aceste schimbări apar noi amenințări. Pe măsură ce tot mai multe persoane cumpără online sau folosesc aplicații mobile pentru tranzacții bancare, infractorii găsesc noi metode de exploatare. Cu astfel de progrese, nu este de mirare că industria de curierat cunoaște o schimbare remarcabilă.

Infractorii fură miliarde de dolari

Potrivit Agenției Naționale pentru Criminalitate din Marea Britanie, costul fraudei de curierat economiei britanice 1,4 miliarde de lire sterline în 2022. Alții estimează că factura totală a criminalității cibernetice online pentru același an este de aproximativ 4 miliarde de lire sterline. 

Una dintre cele mai importante evoluții este modul în care infractorii își vizează victimele. Au dispărut zilele în care piraterie și furtul de pachete sunt singura preocupare.  Cu toate acestea, odată cu apariția aplicațiilor mobile și a portalurilor de cumpărături online, infractorii au schimbat tactica, oferind noi modalități inovatoare de a-și viza victimele. 

Infractorii se adaptează

Escrocheriile de tip phishing sunt recunoscute la nivel internațional și sunt conduse de sindicate fără chip - ceea ce face dificilă prinderea lor. 

Iată câteva dintre cele mai frecvente escrocherii din Marea Britanie:

Phishing escrocherii și furtul de branding: 

Aceste e-mailuri sau mesaje text par să provină de la o companie legitimă, cum ar fi banca dumneavoastră sau o agenție guvernamentală. Cu toate acestea, infractorii fură marca și își păcălesc victimele să facă clic pe un link pentru a le furniza informații personale, cum ar fi parola sau detaliile cardului bancar. De obicei, escrocii vizează furtul lor de branding la companii multinaționale de curierat și la companii corporative importante. 

Escrocherii cu bani pentru locuri de muncă: 

Aceste anunțuri vă oferă un un loc de muncă care vă cere să plătiți bani în avans. De exemplu, este posibil să vi se ceară să plătiți materiale de formare sau o uniformă. Anunțurile provin de la infractori care încearcă să îi înșele pe oameni și să le ia banii. Nu plătiți fonduri; dacă există vreun dubiu, faceți cercetări. 

Escrocherii cu livrări ratate: 

Aceste e-mailuri sau mesaje text susțineți că ați ratat o livrare și vă va cere să faceți clic pe un link pentru a o reprograma. Când faceți clic pe link, sunteți direcționat către un site web fals care vă solicită informații personale. Nu faceți clic pe niciun link din aceste mesaje; nu furnizați niciodată informații personale unei persoane necunoscute.

Înșelăciuni privind asigurarea coletelor:

Acești escroci îi contactează pe vânzătorii online și optează pentru plata articolului prin trimiterea de numerar într-un plic. Escrocii îi vor cere apoi vânzătorului să plătească pentru un "costul asigurării" pentru curier companie. Site-ul de phishing va fura informațiile despre cardul de debit sau de credit al vânzătorului.

Escrocherie prin SMS sau e-mail

 Aceste mesaje pretind că trebuie să faceți o mică plată pentru a vă pachetul care urmează să fie livrat. La un moment dat, Royal Mail a emis mai multe avertismente despre această escrocherie. Aceste mesaje pot fi greu de diferențiat de un text sau de un e-mail autentic. În urma înșelăciunii, cumpărătorul introduce datele cardului său pe un site web fraudulos, dar cu aspect autentic.

Semnale de alarmă pentru a evita fraudele de curierat:

  • Fraudele de curierat încep de obicei cu un apel telefonic nesolicitat
  • De obicei, suspectul se prezintă ca fiind un funcționar bancar, un ofițer de poliție, un inginer de calculator sau de utilități.
  • De obicei, escrocii prin curierat vor cere victimei să cumpere articole de mare valoare sau să furnizeze un card bancar pentru a fi ridicat de un curier.
  • Escrocii vor descuraja victimele să le spună altora
  • De asemenea, escrocii vor declara că vor aranja ca un curier să se întâlnească cu victima pentru a ridica articolul cumpărat.
Curieri pentru infracțiuni cibernetice

Nu deveniți o victimă

Marea Britanie nu este singura țară afectată puternic de criza emergentă. infractori cibernetici. În SUA, se estimează că frauda în comerțul electronic online va depăși 38 de miliarde de lire sterline în acest an, în creștere față de anul trecut. Infractorii găsesc în mod constant noi modalități de a viza victimele neștiutoare. Este important ca întreprinderile și cumpărătorii online să rămână informați cu privire la aceste amenințări și să ia măsuri pentru a se proteja.

Contactați banca sau compania de carduri de credit imediat dacă ați fost înșelat. De asemenea, ar trebui să raportați înșelătoria la Action Fraud, centrul național de raportare a fraudelor din Marea Britanie. Sper că acest articol v-a fost de ajutor și avem multe alte articole interesante legate de curierat noutăți pe site-ul nostru

Citiți mai multe și alăturați-vă echipei noastre

Dacă doriți mai multe informații, vă rugăm să citiți despre asigurare de curierat sau cum am folosit un vehicul de teren pentru a trimite colete la clienții noștri din zona de zone izolate din Highlands scoțiene.  

Dacă doriți să vă alăturați echipei noastre și să deveniți șofer, vă rugăm să aplicați online și vă vom suna înapoi pentru a vă răspunde la toate întrebările.

Știri locale Courier

Vă ținem la curent cu informațiile locale noutăți la Pegasus Couriers

URMĂRIȚI-NE PENTRU A FI LA CURENT CU NOUTĂȚILE:

Aberdeenshire UPS livrează colete

Ce se întâmplă cu coletele nelivrate?

Așteptarea unei livrări de colete poate fi o experiență interesantă, dar poate fi și frustrantă dacă întârzie sau nu ajunge.

Mașina rămâne fără combustibil. Sunteți acoperit și este ilegal? Pegasus Couriers explică

Rămânerea în pană de combustibil vă poate pune în dificultate

Știați că o defecțiune care poate fi evitată, cum ar fi rămânerea fără combustibil, vă poate aduce probleme?

Siguranța frânei de mână - folosiți întotdeauna frâna de mână pentru a evita vehiculele scăpate de sub control

Siguranța și prevenirea frânei de mână

Siguranța frânei de mână devine din ce în ce mai importantă. Citiți sfaturile noastre privind siguranța frânei de mână și prevenirea răsturnării.

Șoferii de curierat știu ce conține coletul pe care îl livrează?

Știu curierii ce se află în interiorul coletului?

Șoferii de curierat sunt responsabili de livrarea coletelor, dar știu ei ce livrează?

 
ro_RO
Derula?i la începutul paginii

Luați legătura!

Sunați-ne